EXPERYMENT Gdynia – kreatywna nauka

Pogoda w lipcu zdecydowanie do ciepłych nie należy. Dla osób, które wybrały urlop nad morzem mam ciekawą propozycję;-)

Centrum Nauki EXPERYMENT znajduje się przy Alei Zwycięstwa w Gdyni. Co ciekawe na stronie internetowej wyszczególnione są linie trolejbusowe, autobusowe oraz link do rozkładu SKM, dla osób, które chcą dotrzeć na miejsce z pomocą komunikacji miejskiej. Centrum nauki otwarte jest od poniedziałku do piątku od 9.00-18.00, natomiast w weekendy od 10.00-19.00. Bilety kosztują 12/20 zł, honorowana jest karta dużej rodzinny.

EXPERYMENT powstał w 2006 roku i do 2012 roku, funkcjonował jako dział Gdyńskiego Centrum Innowacji.

Centrum nauki to miejsce, w którym każdy może zrozumieć otaczający nas świat, zgłębić zasady fizyki czy poznać lepiej swój organizm.

Początkowo zastanawiałam się czy warto pójść tam z czteroletnim dzieckiem ale moja Laura jest tak ciekawa świata, że postanowiłam się z nią tam wybrać.

W środku było dużo ludzi, do niektórych stanowisk trzeba było czekać w kolejce więc przy niektórych eksperymentach nie spędzałyśmy tyle czasu ile bym chciała. Mimo tego mogłam Laurze wytłumaczyć pewne rzeczy, czy sama też dowiedzieć się dlaczego coś działa tak a nie inaczej.

Dla najmłodszych jest kilka ciekawych atrakcji np. zjeżdżalnia w kształcie grzybka, wykopaliska kości dinozaurów, drzewo, przy którym możemy słuchać głosów zwierząt, lornetki pokazujące jak widzą zwierzęta. Laurę szczególnie zainteresowało szukanie zwierząt i przybijanie na kartce pieczątek z śladem danego zwierzęcia.

W Centrum Nauki możemy nauczyć się udzielać pierwszej pomocy, skonstruować i wprowadzić w ruch różne mechanizmy, zobaczyć jak wygląda nasz szkielet czy poczuć trzęsienie ziemi.

Według mnie minimalny czas jaki powinniśmy poświęcić w EXPERYMENCIE to 3 h.

Jedyne do czego mogłabym się przyczepić to za mała liczba obsługi przy eksperymentach, takich osób powinno być więcej aby pomagać zwiedzającym i dopowiedzieć dodatkowe rzeczy na temat danego stanowiska.

Kobiety w ciąży koniecznie muszą mieć ze sobą potwierdzenie o byciu w ciąży, nawet tej zaawansowanej, inaczej nie przejdziecie pierwsze przy kasach.

Dzień uważam za udany, EXPERYMENT to ciekawe miejsce, w którym nasze dzieci mogą pokochać naukę, to czego uczą się z podręcznika w tym miejscu mogą przetestować. Możemy zachęcić dzieci do poznawania otaczającego nas świata i sami przy tym mieć ubaw.


Dodaj komentarz