Drugie życie bajek Disney’a, czyli remaki filmowe ;-)

Uwielbiam świat Disneya! No bo jak tu nie kochać Myszki Miki i Minie? Chyba nie ma osoby, która nie lubiłaby chociaż jednej produkcji Disnejowskiej 😉

Dzisiaj pokażę Wam kilka hitów bajkowych, które Disney przerobił w filmy 😉

Księga Dżungli


Zbiór opowiadań noblisty Rudyarda Kiplinga, powstał w 1893 i 1894 r. Ciekawostką jest fakt, iż wytwórnia praktycznie całkowicie zmieniła fabułę bajki, jedynie zapożyczone są główne postacie. Disney w 1967 roku nakręcił pełnometrażową bajkę na podstawie opowiadań. Historia do dzisiaj cieszy się niezwykłą popularnością 😉
Jest to pierwszy remak filmowy Disneya, pierwsza wersja filmu pochodzi z 1994 roku. Najnowsza ekranizacja filmowa jest z 2016 r. O ile pierwszej wersji zarzucano, że za dużo czasu poświęca się ludzkiej postaci, a nie zwierzętom, o tyle nowsza wersja uważam, że jest bardzo ciekawie nakręcona 😉 Można wręcz stwierdzić, że efekty, szczególnie odzwierciedlenie zwierząt wręcz wbijają widza w fotel.
Historia chłopca o imieniu Mowgli, którego wychowuje wilcza rodzina. Gdy ten podrasta, zaprzyjaźnia się z czarną panterą Bagheerą i niedźwiedziem Baloo. Niestety dżungla to nie tylko przyjaciele, mieszka tam też wróg, mianowicie tygrys Shere Khana. Zwierzęta decydują wysłać dziecko do ludzkiej osady.

101 Dalmatyńczyków


Opowiadanie napisała Dodie Smith w 1956 r.
Pierwsza wersja animowana tej książki powstała w 1961 r., natomiast film w 1996 r. Kultowa rola Glenn Close (grała Cruellę de Mon) zdecydowanie przeszła do historii kina 😉 Film odniósł sukces dlatego w 2000 roku powstała druga część filmu. Tym razem Cruella po wyjściu z więzienia uknuła nowy plan zdobycia upragnionego futra. Warto tutaj nadmienić, że jest także sequel bajkowy pt. 101 Dalmatyńczyków II. Londyńska przygoda.
Cruella DeMon marzy o płaszczu ze skór dalmatyńczyków, więc skupuje oraz porywa szczenięta. Rodzice uprowadzonej piętnastki maluchów, Pongo i Perdita, wyruszają im na ratunek. Chcą pokrzyżować plany okrutnej Cruelli oraz jej bandy;-)
W roku 2021 ma mieć premierę film Cruella 😉 jestem ciekawa tej ekranizacji 😉

Alicja w Krainie Czarów


Książkę napisał Charles Lutwidge Dodgson znany pod pseudonimem Lewis Carroll w 1865 r. Disney przeniósł książkę na ekrany w 1951 r. W 2010 roku do kin trafiła ekranizacja filmowa 😉 To właśnie Alicja w Krainie Czarów zachęciła wytwórców do dalszych remaków. Film zarobił na siebie ponad mld dolarów!
Dlaczego akurat ten film? Po pierwsze reżyser Tim Burton, moim zdaniem jeden z lepszych reżyserów 😉 do tego Johnny Depp w roli zwariowanego Kapelusznika i mamy hit;-)
Tytułowa bohaterka wraca do krainy z dzieciństwa, gdzie dowiaduje się, że jej przeznaczeniem jest zdetronizować Królową Kier. Oczywiście ma przy tym wielu pomocników 😉 Zarówno bajka , jak i film bardzo mi się podobają 😉

Kopciuszek

Postać kultowa Disneya;-) jedna z najważniejszych księżniczek! Mało kto wie, że ta baśń wywodzi się ze starożytności (dokładnie nie wiadomo, czy chodzi o Egipt czy o mitologię grecko-rzymską). Pierwsza zapisana historia sięga VII w. p. n. e.
Disney wzorował swoją bajkę na wersji powieści Charlesa Perraulta. Bajka powstała w 1950 roku, natomiast film w 2015 r. Wielu krytyków uważa go za jeden z lepszych adaptacji aktorskich z wytwórni Disneya;-) W główne role wcielają się Lily James – Kopciuszek, Cate Blanchett – Macocha oraz fantastyczna Helena Bonham Carter jako Wróżka;-)
Historia Kopciuszka zaadoptowana jest przez wiele wytwórni filmowych i doczekała się bardzo dużo rożnych wersji bajek oraz filmów. Ja bardzo lubię jeszcze dwie wersje filmowe Warner Bros: Kopciuszek Roztańczona Historia[2008] z Seleną Gomez oraz Historia Kopciuszka [2004] z Hilary Duff.
Kopciuszek to historia osieroconej dziewczyny, która wykorzystywana do ciężkiej pracy przez macochę i jej dwie córki, zaznaje wiele niesprawiedliwości, a mimo to jest pogodną i dobrą dziewczyną. Kopciuszek wbrew rozkazowi macochy, natomiast z pomocą wróżki udaje się na królewski bal, gdzie poznaje księcia.
Disney stworzył jeszcze dwie bajki jako kontynuację pierwszej części:
Kopciuszek II: Spełnione marzenia [2002]
Kopciuszek III: Co by było, gdyby… [2007]

Piękna i Bestia

Geneza tej bajki pochodzi z XVIII w., kiedy to została spisana przez francuską pisarkę G. de Villeneuve, natomiast za najlepszą literacką wersję dla dzieci uchodzi wersja napisana w 1757 r. przez J. de Beaumont.
Bella to kolejna wielka księżniczka wytwórni Disneya, zdecydowanie jest jednym z najważniejszych symboli magicznego świata Disney;-)
Bajka powstała w 1991 r., a film w 2017 r. Moim zdaniem jest to najlepszy remak filmowy wytwórni Disneya! Kocham ten film, no ale jak go nie kochać skoro główną rolę gra Emma Watson! Zresztą chyba nie tylko ja tak uważam, film ten jest jednym z najbardziej kasowych remaków z wytwórni Disney;-) oraz jednym z najbardziej kasowych filmów wszech czasów (film zarobił ponad mld dwieście dolarów)! Pamiętam jak w tamtym czasie stały się popularne ozdoby wiecznej róży w szklanych pudełkach.
Bella aby ratować ojca musi zamieszkać w zamku potwora. Jednak między dziewczyną a bestią zaczyna rodzić się uczucie. Jednocześnie o rękę Belli zabiega przystojny Gaston.
Bajka o przygodach Belli, także doczekała się dwóch kontynuacji:
Piękna i Bestia: Zaczarowane Święta [1997]
Piękna i Besta: Zaczarowany Świat Belli [1998]

Dumbo

Bajka powstała na podstawie książki Helen Aberson. Premiera filmowa była w 2019 roku, natomiast bajka powstała w 1941 r. Główne role odgrywają Colin Farrel – Holt, Michael Keaton – Vandevere oraz Danny DeVito – Max. Za reżyserię filmu odpowiada Tom Burton. W filmie wprowadzono nowe wątki oraz postacie;-)
Bocian przynosi pani Jumbo jej długo oczekiwane dziecko – malutkiego słonika. Niestety jednak słoniątko staje się pośmiewiskiem, gdyż przewrotny los wyposażył go w parę nienaturalnie wielkich uszu. Dzięki pomocy Tymoteusza, czyli małej myszki, zdeterminowany Dumbo staje się najbardziej znanym, pierwszym na świecie latającym słoniem.
Jest to piękna historia o tym, jak można swoje niedoskonałości zamienić w największy atut.

Aladyn

Jedna z bardziej znanych historii ze zbioru z Księgi tysiąca i jednej nocy, napisanej na przełomie IX/X w.
Disnejowska wersja Aladyna powstała w 1992 r. Film miał swoją premierę w 2019 r. Główne role zagrali: Mena Massoud – Aladyn, Naomi Scott – Dżasmina oraz Will Smith – Dżin. W filmie rozszerzono wątek Dżasminy, która kreowana jest jako kobieta walcząca o swoje prawa.
Filmowa wersja Aladyna zarobiła ponad mld dolarów, czyniąc film trzecim najlepszym remakiem filmowym.
Ubogi Aladyn odnajduje lampę. Okazuje się, że lampa skrywa w sobie Dżina. Z pomocą nowego przyjaciela Aladyn próbuje zdobyć miłość księżniczki Dżasminy, lecz na drodze staje mu wezyr Dżafar.
Aladyn oprócz serialu, o tej samej nazwie z 1994 r. doczekał się bajkowych kontynuacji:
Aladyn: Powrót Dżafara [1994]
Aladyn i król złodziei [1996]

Król Lew

Na tej liście jest to jedyna bajka, która została wymyślona na potrzeby Disney. Chociaż wiele osób uważa, że jest to kopia produkowanego w
latach 60. w Japonii serialu Kimba Biały Lew. Krytycy twierdzą, że niektóre sceny oraz postaci zostały stamtąd skopiowane.
Bajka powstała w 1994 r. Uważam, że w tej bajce jest najlepsza ścieżka dźwiękowa, w kategorii filmy animowane. W końcu za muzykę odpowiadał Elton John oraz Hans Zimmer, którego jestem ogromną fanką 😉
Film miał swoją premierę w 2019 r. pamiętam, że byłam na niej z Maćkiem i siostrą i bardzo nam się spodobało;-) mimo, że film nie wniósł dużo więcej wątków niż bajka 😉 Film ten z wynikiem ponad mld 600 dolarów jest najlepszym remakiem w historii Disneya.
Targany niesłusznymi wyrzutami sumienia po śmierci ojca mały lew Simba za namową Skazy, skazuje się na wygnanie. Podczas swojej wędrówki poznaje Timona i Pumbę, dzięki nim znajduje wiarę w siebie i zamierza zawalczyć o swoje miejsce, jako przywódca stada.
Bajka doczekała się dwóch kontynuacji:
Król Lew II: Czas Simby [1998]
Król Lew 3: Hakuna Matata [2004].

Śpiąca Królewna

Oczywiście jest to jedna z najważniejszych księżniczek Disneya. Napisana w 1697 r przez Charles’a Perraulta. Disney nakręcił pełnometrażową bajkę w 1959 roku. Do tej pory nie powstał remake tej bajki, ale postał rewelacyjny film, w którym poznajemy inne oblicze Diaboliny. Czarownica [2014] z rewelacyjną Angeliną Jolie w roli głównej! Film opowiada o tym, jak zdrada, której doświadczyła Diabolina, zmienia jej czyste serce w kamień. Żądna zemsty rzuca klątwę na Aurorę, ale wtedy coś w sercu Diaboliny się zmienia;-) Ciekawe czy Disney równie ciekawie przedstawi Cruelle;-) TUTAJ;-) opisuje drugą część filmu Czarownica.

27 marca w Polsce miała odbyć się premiera aktorskiej wersji Mulan, byłam bardzo ciekawa tej produkcji, no ale musimy na nią poczekać jeszcze chwilę.

Wiele osób uważa, że wytwórnia Disneya żeruje na wspomnieniach i miłości do tych kultowych bajek. Jednak ja uważam, że cudownie jest zobaczyć w nowej odsłonie moje ukochane bajki;-) Te najnowsze premiery oglądałam w kinie, gdy wracałam do domu to oglądałam z Laurą wersję bajkową 😉 Więc myślę, że to nie jest tak, że teraz nikt już nie będzie wracał do tych bajek, bo one są magiczne, piękne i jedyne w swoim rodzaju. Disney uchodzi za prekursora animacji, te bajki zawsze będą w sercach widzów;-) Myślę, że kolejne pokolenia także docenią ten kunszt artystyczny;-)

Dodaj komentarz