Park Oliwski – cudowna zieleń miejska ;-)

Park Oliwski ma szczególne miejsce w moim sercu <3 często przychodziłam tutaj na spacery z Maćkiem, mamy tam nawet “swoją” ławkę, na której potrafiliśmy siedzieć godzinami i rozmawiać 😉 to w Parku, zaczęła się nasza wspólna przygoda, tutaj mój mąż mi się oświadczył i to tutaj mieliśmy roczkową sesję naszej kochanej, wymarzonej córeczki 😉

Historia Parku Oliwskiego sięga roku 1186, wtedy do Oliwy został sprowadzony Zakon Cystersów. W miarę upływu czasu Cystersi, zagospodarowali przestrzeń, nadając jej całkiem nowy wygląd, dzięki zabudowaniom klasztornym, powstały aleje, łąki, stawy umiejętnie wkomponowane w przestrzeń. Po ogrodach przechadzał się król Polski Zygmunt III Waza, król Władysław IV i Jan Kazimierz.

To tutaj w roku 1660 podpisano Pokój Oliwski, kończący wojny polsko-szwedzkie.

Jednym z charakterystycznych miejsc w parku jest aleja lipowa uformowana w dwie zielone ściany to tzw. szpalery. Długość tej alei wynosi 112 m, a wysokość około 15m. Z alei tej roztaczał się tzw. Książęcy Widok, gdzie w końcu stawu można było zobaczyć morze. Staw przy końcu był o 1 metr szerszy oraz był “wycelowany” ponad powierzchnię morza, co dawało złudzenie, że staw kończy się w morzu. W rzeczywistości do morza w linii prostej jest 3 km;-)

Oczywiście park na przestrzeni lat zmieniał się wraz z modą oraz właścicielami.

Od roku 1831 park zaczął przeobrażać się w miejsce, w którym powstawała bogata kolekcja dendrologiczna.

W 1924 roku park przeszedł pod zarząd miejski. Do dzisiaj mamy możliwość spaceru w tym pięknym miejscu 😉 Pałac pełni funkcję muzealną.

W latach 1952-1956 założony został Ogród Botaniczny.
Palmiarnia i cieplarnia – pochodzą jeszcze z XVIII wieku, ale był wielokrotnie przebudowywane, nawet teraz trwają tam prace remontowe.

W 1955 r. park otrzymał imię Adama Mickiewicza dla uczczenia 100 rocznicy śmierci poety.

Ciekawym miejscem w parku jest Grota Szeptów, pozostałość po osiemnastowiecznych zabudowaniach. Fenomen tego miejsca, polega na tym, że osoby siedzące w grotach słyszą swoje szepty, natomiast osoby, które stoją poza grotami nie słyszą, wypowiadanych słów.

Ogród japoński to nowa część Parku Oliwskiego. Wchodząc do ogrodu, przechodzimy przez bramę w stylu japońskim. W środku czeka na nas roślinność charakterystyczna dla tego kraju, altana oraz orientalna lampa.

Uwielbiam spędzać tam czas i mimo, ze Park znam na pamięć, to zawsze odkrywam w nim nowe, piękne miejsca 😉 O Parku Oliwskim pisałam już przy okazji Świąt Bożego Narodzenia, TUTAJ;-) zostawiam link;-)

Dodaj komentarz