Arboretum Wirty – przepiękny ogród dendrologiczny

Pamiętam, jak kilkanaście lat temu odwiedziłam pewien ogród, o którym ostatnio sobie przypomniałam i postanowiłam odwiedzić ponownie 😉 Tak jak sama nazwa wskazuje chodzi o ogród dendrologiczny w Wirtach.

Ogród znajduje się za Starogardem Gdańskim. Uważam, że warto zorganizować tam np. niedzielny spacer z rodziną 😉 Przed parkiem znajduje się darmowy parking, za wstęp do parku zapłacimy 5/2 zł, darmowy wstęp dla dzieci do 5 lat i osób niepełnosprawnych.

Warto tutaj dodać, że można zorganizować ognisko 25 zł/ h do 15.00 i po 15.00 oraz w weekendy 50 zł/ h.
My planujemy wybrać się kiedyś na piknik 😉

Park można przejść czterema szlakami, a mapę zabieramy przy automacie z biletami. Na mapie zaznaczone są najważniejsze okazy arboretum.

Czym wyróżnia się arboretum Wirty?

Przede wszystkim jest to najstarszy leśny ogród w Polsce! Obszar arboretum to 70 ha, na które składa się część parkowa i leśna. Historia tego miejsca sięga roku 1875-1880, kiedy to nadleśniczy Adam Putrich wprowadził szpalerowe nasadzenie drzew owocowych. Oczywiście na przestrzeni lat park się zmienił 😉

W ogrodzie znajduje się ponad 830 gatunków i odmian krzewów oraz drzew! Ta liczba stale rośnie 😉 Koroną ogrodu jest jedyny w Polsce okaz orzecha pośredniego, czyli mieszaniec orzecha włoskiego z orzechem czarnym.

Ogród dendrologiczny jest niezwykle piękny i urokliwy! Zamierzamy odwiedzić go o każdej porze roku 😉

2 myśli na temat “Arboretum Wirty – przepiękny ogród dendrologiczny

Dodaj komentarz