Czy warto zainwestować w naczynia z miedzi? Czy są zdrowe? – artykuł oparty na badaniach

Historycznie miedź jest metalem, który najwcześniej został poznany przez człowieka i stosowany na większą skalę. To właśnie dzięki miedzi w naszej cywilizacji nastąpił wielki przełom. Mówię o epoce brązu – do miedzi dodano cynę, dzięki czemu miedź została utwardzona. Miedź jest trwała, giętka, odporna na korozję, charakteryzuje się także wysokim przewodnictwem ciepła i elektryczności.

Już starożytni Egipcjanie, Rzymianie, Aztekowie i Grecy wykorzystywali miedź w lecznictwie i w celach higienicznych. Jak? Egipcjanie, dzięki miedzi oczyszczali wodę, stosowali ją także do odkażania ran, rzymianie stosowali miedź do leczenia rozmaitych chorób itp.

Miedź ma właściwości antybakteryjne, antyoksydacyjne (zwalczają wolne rodniki), antynowotworowe i przeciwzapalne.

Metal ten w naszym organizmie występuje w ilościach znikomych ale wpływa na wiele ważnych procesów zachodzących w nas m.in. jest potrzebna do budowy tkanki kostnej, bierze udział w syntezie hemoglobiny. Niedobór miedzi powoduje m.in. niedokrwistość, uszkodzenie serca i tętnic, pogorszenie koncentracji itp.

Miedź dostarczamy sobie poprzez zbilansowaną dietę, znajduje się w takich produktach jak: ziarna słonecznika, pestki dyni, orzechy laskowe, kasza gryczana, otręby owsiane itp.

Naczynia miedziane – czy warto w nie zainwestować?

Tak jak pisałam wyżej miedź ma silne działanie antybakteryjne, idealnie oczyszcza wodę nawet z bakterii e-coli czy salmonelli. W przeprowadzonych badaniach, w których porównywano wodę pozostawioną w miedzianych naczyniach oraz szklanych, nie było możliwości odzyskania bakterii z pierwszego naczynia, natomiast z drugiego tak. Mało tego po 16 godzinach przechowywania wody w miedzianym naczyniu, zauważono wzrost pH, a więc woda stała się zdrowsza.

Oczywiście nadmiar zawsze szkodzi, tak samo jest z miedzią. Nadmiar tego metalu w organizmie prowadzić może m.in. uszkodzenie wątroby, objawy żołądkowo-jelitowe. Jednak badania wskazały, że woda przechowywana w naczyniach miedzianych nawet przez kilka dni nie przekracza dopuszczalnej dla człowieka dawki tego metalu.

Początkowo kupiliśmy naczynia do wody, nad naczyniami do gotowania jeszcze się zastanawiamy 😉

Wybór firmy ma znaczenie.

Na rynku jest wiele firm, które próbują wcisnąć nam naczynia miedziane, przede wszystkim patrzmy na cenę jeśli jakiś zestaw kosztuje koło 100 zł to na pewno nie jest to miedź.

Druga sprawa to skład takiego naczynia. Oczywiście chcemy kupić dobrej jakości miedź, bez zbędnych dodatków. My postawiliśmy na firmę Bangalore 😉 nasz zestaw składa się w 99,9% z certyfikowanej miedzi oraz 0,1% cynku.

W skład zestawu wchodzi:
* 2 l dzbanek;
* 950 ml butelka
* 250 ml kubek;
* bransoletka
zestaw kosztował 445 zł – był w promocji i zdecydowanie taki zestaw opłaca się bardziej niż kupowanie pojedynczo 😉

Dlaczego miedziane naczynia to fajna opcja i wcale nie tak droga jak się może wydawać?

Woda w butelkach, którą kupujemy najczęściej to przede wszystkim produkcja szkodliwego dla nas i środowiska plastiku. Nie od dziś wiadomo, że najczęściej jest to woda z kranu, do tego plastik, który po nagrzaniu wydziela BPA czy antymon, oba te związki są rakotwórcze.

Woda z dzbanków do filtrowania i tutaj musimy uważać na tworzywo, z którego dany dzbanek jest wykonany, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że większość takich filtrów oczyszcza wodę z mikro i makroelementów, czyli minerałów, które dobrze wpływają na nasz organizm.

Oczywiście kupienie takich naczyń, ba nawet jednego naczynia wiąże się z kosztem, na który nie każdy może sobie pozwolić, ale policzcie ile w ciągu roku wydajecie na butelkowaną wodę, czy na filtry do dzbanków. Zbliżają się święta, jeśli robicie sobie prezenty to można zawsze wspomnieć rodzinie aby złożyła się na takie naczynie 😉

Nasz wniosek jest następujący warto zainwestować w zdrowie, oczywiście jak ze wszystkim należy uważać 😉 badania wskazują jednoznacznie, że miedź w odpowiednich ilościach przyczynia się do wielu dobrych rzeczy w naszym organizmie 😉

Linki do artykułów:
https://www.copperh2o.com/blogs/blog/copper-water-bottles-and-scientific-research
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Copper-HealthProfessional/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3312355/?fbclid=IwAR1-IhDoIaCd3LiS2ZXfQx1XNVe-qbamzXJpaOfWW4srglc88mUiGCXs2es

Dodaj komentarz