Filmy z silnymi kobietami w roli głównej ;-)

Z okazji Dnia Kobiet postanowiłam opublikować listę filmów, w których kobieta gra pierwsze skrzypce 😉 jest to moja subiektywna lista, po obejrzeniu których to właśnie aktorka i jej kreacja najbardziej utkwiła mi w pamięci 😉 Spis ten to zbitka kilku lekkich i cięższych pozycji.

Dziennik Bridget Jones – wszystkie trzy części [2001, 2004, 2016]

Każdy chociaż raz w życiu słyszał o Bridget Jones (w tej roli oszałamiająca Renee Zellweger). Kobieta, może się wydawać dalece odbiegająca od ideału, chce w końcu znaleźć prawdziwą miłość. Oczywiście w jej świecie pojawia się w sumie trzech facetów, którzy na pierwszy rzut oka nie powinni pragnąć kobiety pokroju niezdarnej Bridget. Uważam, że ta luźna komedia jest idealna na wieczór z przyjaciółką ;-). Wokół wszyscy dążą do ideałów okładkowych modelek, które przerabiane godzinami są w różnych photoshopach, więc jak najbardziej ruch ciałopozytywność jest mile widziany 😉 Oczywiście w granicach rozsądku bo i niedowaga jak i nadwaga to nic dla nas dobrego.

Piękna i bestia [2017]

No kocham ten film! Wszystkie filmy z Emmą Watson to sztos 😉 Tutaj aktorka wciela się w delikatną i niezwykle emocjonalną kobietę, która swoją szczerością i brakiem oceniania, rozkocha w sobie Bestię ;-), TUTAJ;-) link do filmów Disneya, które zarówno w animacji, jak i wersji filmowej zachwycają 😉

Małe kobietki [2019]

Kolejna kreacja Emmy Watson, której na ekranie towarzyszą kolejne cudowne kobiety Meryl Streep, czy Saoirse Ronan. Film powstał na podstawie książki z roku 1868, pt. Małe kobietki autorstwa Louisy May Alcott. O czym jest ekranizacja? O relacjach rodzinnych, marzeniach i pragnieniach, ale przede wszystkim jest to piękna opowieść o tym, że kobiety chcą czegoś więcej niż to, co gwarantuje im męskie społeczeństwo.

Kill Bill dwie części [2003, 2004]

Silna Uma Thurman w filmie reżyserii Quentina Tarantino. Opinie jak ze wszystkim są skrajne. Umieściłam ten film tutaj bo to jest chyba pierwszy z filmów, który uczynił z kobiety “widmo śmierci”. W tym filmie kobieta jest silną, niezależną i niezłamaną osobą, która nie potrzebuje wybawiciela na białym koniu ;P

Fabuł opowiada o płatnej zabójczyni, która po postrzale w głowę dochodzi do siebie i postanawia zemścić się na swoich zabójcach.

Erin Brockovich [2000]

W głównej roli cudowna Julia Roberts (dzięki tej roli zdobyła Oskara), film reżyserii Stevena Spielberga. Fabuła oparta jest na biografii aktywistki. Film opowiada o kobiecie, która pracuje w kancelarii. Odkrywa, że jeden z wielkich koncernów Pacific Gas and Electric zatruwa środowisko naturalne. Kobieta z nizin społecznych, bez wykształcenia prawniczego wygrała sprawę z tym wielkim koncernem.

Ukryte działania [2016]

Kolejny film oparty na faktach. Trzy kobiety, które pracują dla NASA: Dorothy Vaughan (w tej roli: Octavia Spencer), Mary Jackson (w tej roli: Janelle Monae), Katherine G. Johnson (w tej roli: Taraji P. Henson), m. in. dzięki tym kobietom w kosmos wysłany został pierwszy Amerykanin John Glenn. Wyobraźcie sobie lata 60., gdzie kobiety [postrzegane były przez pryzmat dobrej żony i matki, do tego dołóżcie czarnoskóre kobiety, które miały jeszcze gorzej, a mimo to, mimo wszystkiego zaczęły pracę dla NASA. Piękny film, opowiadający historię nie tylko postrzegania kobiety ale i także postrzegania czarnoskórych osób. Niestety nadal nasz świat się boryka z rasizmem, czego kompletnie nie rozumiem. Akceptujemy dosłownie wszystko, ale tak naturalna rzecz jak kolor skóry nadal budzi kontrowersje.

Miss agent – obie części [2000, 2005]

Kolejna wielka aktorka Sandra Bullock. W filmie Miss agent wciela się w rolę Gracie Hart, policjantki, która ceni sobie wygodę, nie lubi makijażu itp. Wręcz podchodzi drwiąco do kobiet, które urodę stawiają na pierwszych szczeblach w swoim życiu. Niestety aby złapać przestępcę Gracie musi zostać miss piękności. Umieściłam ten film tutaj dlatego, że bez względu na wszystko kobiety są silne czy to w spodniach czy w sukienkach i tylko my mamy prawo decydować o tym kim i jakie chcemy być.

Legalna Blondynka – dwie części [2001, 2003]

Reese Witherspoon, która wcieliła się w rolę rozkapryszonej, na pierwszy rzut oka głupiej blondynki, udowadnia, że jeśli kobieta chce to potrafi. Elle Woods, została rzucona przez swojego wymarzonego kochanego, ponieważ ten stwierdził, że nie pasuje do jego dystyngowanej rodziny. Dla niego Elle dostała się na Harvard. Jak się okazało Elle to wrażliwa, mądra, silna kobieta, jej wymarzony chłopak to po prostu chłopczyk, który kryje się za koneksjami rodzinnymi.

Pisząc tę listę, myślałam czy podzielić te filmy na dwie kategorie z humorem oraz na poważnie. Stwierdziłam, że nie bo my kobiety w ciągu chwili z żartów możemy przejść w tryb lepiej ze mną nie zadzieraj 😉 dlatego filmy zostały w kolejności w jakiej o nich myślałam i pisałam 😉

Na koniec piękny cytat, który był umieszczony na plakatach filmu pt. Ukryte działania
“Geniusz nie zna rasy.
Siła nie zna płci.
Odwaga nie zna granic.”

Dodaj komentarz