Dzisiaj kolejna dawka naszych propozycji gier planszowych 😉 TUTAJ;-)
Mam nadzieję, że nasze wcześniejsze inspiracje i opisy gier pomogły w wyborze 😉 albo jeszcze lepiej może te posty przekonały Was do takiego spędzania czasu? ;D
Nasze propozycje tym razem to klasyki, o których często zapominamy 😉
Wsiąść do pociągu: Europa
Kiedyś opisałam edycję USA TUTAJ;-) link
- gra planszowa
- liczba graczy: 2-5
- czas gry: około 50 min
- cena: około 150 zł główna gra, dodatki do 130 zł
Gra jest o tyle fajna, że można do niej dokupić wiele dodatków i urozmaicać sobie rozgrywkę 😉
Mapa planszy bazuje na Europie jaką znamy z poprzedniego stulecia (np. Gdańsk należy do Niemiec).
Najważniejszą różnicą między Europą a USA jest zaawansowanie gry. Zdecydowanie Europa ma więcej tras – 46, a co za tym idzie więcej możliwości. Jest też bardziej prawdopodobne, że przy dwóch graczach ktoś, komuś wejdzie w drogę.
Dodatkowo w Europie mamy tunele, czyli jeśli inny gracz pojedzie tam gdzie my chcieliśmy, nie musimy jechać na około tylko możemy postawić tunel.
Samo rozkładanie wagonów nie jest tak proste jak w USA, w zaznaczonych polach musimy mieć tzw. jokery, natomiast w polach pogrubionych musimy sprawdzić z tali kart czy jeszcze nie powinniśmy dołożyć koloru, który zbieraliśmy.
Teraz jak piszę wpis to może wydawać się trudne ale instrukcja wszystko szybko i prosto wyjaśnia 😉
Moim zdaniem USA jest dobre na początek albo na grę z dzieckiem, które już bardziej ogarnia planszówki niż maluszek w wieku lat 6. 😉
Zdecydowanie dla bardziej zaawansowanych graczy polecam edycję Europa, edycja USA może się szybko znudzić. My już po rozstawieniu kilku wagonów, wiemy w jakim kierunku i jaką trasę robi przeciwnik.
Wsiąść do pociągu; Europa gry planszowe <3
Szachy
- gra strategiczna
- liczba graczy: 2
- czas gry: zależy od zawansowania graczy mogą to być 2 minuty ale równie dobrze mogą to być 3 godziny. Tutaj taka ciekawostka – najdłuższa gra w szachy trwała 20 godzin, w której wykonano 269 posunięć (w szachach liczymy posunięcia) gra zakończyła się remisem.
- cena: 10 zł w wzwyż. Ciekawostka: najdroższe szachy warte są około 10 mln dolarów, firmy Royal Diamond Chess.
Pierwowzorem szachów była gra czaturanga, o której pisano 500 lat p.n.e., natomiast w znaną wersję czaturangi grano w VI w. w Persji. Później gra ewoluowała. Gdy pojawiła się w Europie dopracowano zasady i zmieniono reguły gry i to jest najbliżej znana nam wersja szachów. W czasie renesansu gra stała się bardzo popularna, pojawiły się nawet podręczniki do nauki gry w szachy. W 1886 roku rozegrano pierwszy oficjalny mecz o tytuł mistrza świata i tutaj zaskoczenie, ponieważ był on rozegrany pomiędzy Polakiem, żydowskiego pochodzenia Jahannesem Zukertort (urodzony w Lublinie) a Wilhelmem Steintz (on wygrał ten mecz).
Teraz szachy na nowo zyskują popularność. Niby wielki udział w tym ma serial Gambit Królowej (dostępny na Netflix). Serialu nie widziałam ale w naszej rodzinie to moja najmłodsza siostra zaczęła grać w szachy, a na minione święta Bożego Narodzenia otrzymała szachownicę. I tak zaczęliśmy grać, co prawda Natalia już pokonuje mojego tatę, więc z nami gra dla zabawy 😀 W grę wciągnęła się najmłodsza osóbka naszej rodziny, czyli Laura, co prawda do końca nie ogarnia wszystkich zasad ale idzie jej coraz lepiej 😉
Szachy gra w szachy
Jenga
- gra zręcznościowa
- liczba graczy: nieograniczona
- czas gry: około 10 minut
- cena: około 60 zł
Gra została stworzona w latach siedemdziesiątych XX w. przez anglika Lesliego Scotta (urodzonego w Tanganika – w tamtych latach pod panowaniem Wielkiej Brytanii). Ciekawostką jest nazwa gry, która pochodzi od słowa kujenga (w języku suahili oznacza budować).
Gra składa się z 54 drewnianych klocków, które układa się w wieżę. Bloki mają małe odchylenia od głównych wymiarów, co ma powodować utrudnienie gry.
Gra zdecydowanie jest ciekawa i dla maluszków i dla starszych 😉
Firma Hasbro (która ma prawa do gry), wypuściła na rynek grę Jenga Bridge, w której wieżę buduje się na mostku.
Moim zdanie gra powinna być w pakowana w jakieś tworzywo sztuczne, ponieważ przy ciągłym wkładaniu i wykładaniu gry pudełko szybko się niszczy.
Jenga
Monopoly edycja Disney
TUTAJ;-) pisałam o wersji Gra o Tron, natomiast TUTAJ;-) wersja dla dzieci Koty kontra Psy.
- gra planszowa
- liczba graczy: 2-6
- czas gry: ponad godzinę
- cena: około 150 zł
Zdjęcia poniżej przedstawiają starszą wersję Monopoly Disney.
Gra jest przepięknie stworzona, pionki to metalowe “atrybuty” najsławniejszych bajek Disneya. W tej edycji kupujemy postacie z bajek. Budujemy chaty oraz zamek Disneya!
Mimo, że nie jestem fanką Monopoly to czasami mam ochotę zagrać. Zastanawiam się nad kupnem edycji Przyjaciele (jeśli macie dajcie znać czy warto!)
Monopoly Monopoly Disney
Scrabble
- gra planszowa
- liczba graczy: 2-4
- czas gry: około 40 minut
- cena: około 100 zł
Gra powstała w roku 1931, wymyślił ją Amerykanin Alfred Butts. Co ciekawe wartość punktową poszczególnych liter A. Butts wymyślił na podstawie częstotliwości ich występowania na stronie tytułowej New York Times.
Gra składa się z 98 płytek z literami oraz dwóch pustych płytek. Początkowo każdy gracz losuje 7 płytek, następnie układa słowa, dobiera/ wymienia płytki i liczy punkty za każde wyłożenie.
Gra Scrabble doczekała się kilku edycji m. in. junior, czy Harry Potter.
Scrabble
5 sekund edycja Polska
TUTAJ 😉 pisałam o edycji Junior.
- gra familijna
- liczba graczy: minimum 2 osoby
- czas: w zależności kiedy gra się znudzi
- cena: około 40 zł
Gra polega na tym aby w pięć sekund odpowiedzieć na pytania. Niby banalne ale ta zjeżdżająca kulka zawsze jakoś blokuje myślenie ;D Gra składa się z 204 kart, co przekłada się na 408 pytań, kart zamiany lub następne. Przy odpowiedziach czasami jest naprawdę wielki ubaw 😉
5 sekund 5 sekund Polska