Chyba każdy z nas chociaż raz na lekcji historii słyszał o Zamku Królewskim.
Dziedziniec Zamku Królewskiego
Informacje podstawowe
Bilety kupiłam przez Internet aby wcześniej zarezerwować to, co mnie interesuje. Można kupić bilet na zwiedzanie zamku, wystaw czasowych lub całości. My wybrałyśmy całość z audioprzewodnikiem (30/20 zł).
Uważam, że audioprzewodnik jest obowiązkowy, aby zrozumieć na co patrzymy. Samo przejście muzeum i podziwianie to połowa przyjemności. Posłuchać historii i poznać ciekawostki to jej druga połowa. Chociaż audioprzewodnik nie jest do końca idealny. Były np. fragmenty gdzie lektor mówił aby spojrzeć na ekran w celu zobaczenia czegoś z bliska ale na ekranie nic się nie pojawiało. Źle zgrany jest także aduioprzewdonik w ostatnim punkcie wycieczki w Galerii Lanckorońskich. Spowodowane jest to tym, że można kupić bilet tylko na tę galerię i wtedy w przewodniku wybiera się zwiedzanie galerii Lanckrońskich. Uważam, że skoro mają nagrania to przy wyborze zwiedzania całego muzeum można było odwrócić nagrania.
Parking – my zaparkowałyśmy koło Teatru Wielkiego (byłyśmy w tygodniu i większego problemu z miejscem nie było, nie wiem jak w weekendy). Na zwiedzanie zamku zarezerwujcie sobie około 3,5 h. Uważam, że to takie minimum ;-). Warto wykupić bilet parkingowy na dłużej, ponieważ z zamku można przejść spacerkiem na rynek lub na wieżę widokową (będzie o tym później).
Historia
Historia tego miejsca sięga czasów panowania Piastów, a właściwie do ostatnich lat ich władania, ponieważ pierwsze wzmianki dotyczące zamku sięgają XIV w.
W XVI i XVII w. Zygmunt III Waza rozbudował zamek. Odtąd miejsce to było centrum administracyjnym i kulturalnym kraju. Niestety już podczas wojen ze Szwecją był on zniszczony. Następnie Stanisław August zaczął na nowo odbudowywać zamek.
Zamek został zbombardowany przez niemieckie wojska w 1939 r. a 5 lat później został wysadzony. Władze komunistyczne nie chciały zgodzić się na odbudowę zamku. Sytuacja zmieniła się w roku 1971 r. ale aż do 1980 r. zamek był odnawiany dzięki ofiarności ludzi.
Zwiedzanie
Uwielbiam muzea, kocham okres panowania królów w Polsce. Ciekawi mnie to bardzo. Jednak nie zamierzam tutaj pisać o każdym pomieszczeniu i eksponacie, ponieważ ten post ma Was zaciekawić i zachęcić do zwiedzania.
Niesamowite jest to jak kiedyś żyli ludzie, że możemy teraz zobaczyć i chociaż troszkę poczuć klimat tamtych czasów. Ciekawe czy za 500 lat będą muzea z naszymi budowlami chociaż teraz to wszystko jest takie same, trochę nijakie, robione głównie przez maszyny, a kiedyś była to praca rąk ludzkich.
Gabinet Monarchów Europejskich – Gabinet Konferencyjny – tu król przyjmował najważniejszych gości na poufne rozmowy. Na ścianach wiszą portrety władców współczesnych Stanisławowi Augustowi. Pokój Sypialniany jeden z najpiękniejszych pokoi wchodzących w skład królewskich komnat.
Komnaty zamkowe są przepiękne! Bogato zdobione pomieszczenia przywołują na myśl francuski styl. W każdym pomieszczeniu był numerek, który trzeba było wpisać w audioprzewodniku i wtedy słyszeliśmy historię danego miejsca, później można było wybrać na tablecie jakieś eksponaty i pogłębić swoją wiedzę.
Oprócz wysłuchania ogólnej historii danego pomieszczenia, można było wybrać konkretny obraz, rzeźbę aby dowiedzieć się czegoś więcej 😉
Ogrody
Przede wszystkim do ogrodów zamkowych wstęp jest bezpłatny 😉 Ogród dzieli się na dolny i górny i łącznie zajmuje ponad 5 ha terenu. Fajną inicjatywą jest współpraca z kwiaciarniami, co roku inna firma dostarcza sezonowe kwiaty, które mogą podziwiać zwiedzający.
Spacerek wśród boskietów grabowych, które po części pamiętają historię tego miejsca 😉 odpoczynek z widokiem na kompozycję z tulipanów to wszystko sprawia, że człowiek może zapomnieć o wszystkim i nawet w środku miasta skupić się na pięknie otaczającego go ogrodu 😉
Ogród jest przepiękny 😉 z pięknym widokiem na Wisłę 😉
Cafe Zamek
Kawa z pięknym widokiem na ogród i Wisłę 😉 żałuję, że nie zjadłyśmy tutaj obiadu ale chciałyśmy wybrać się gdzieś w okolice rynku 😉 Ale sama atmosfera w restauracji była super 😉 myślę, że warto zamówić tutaj jakieś danie 😉
Sklep z pamiątkami
Oczywiście obowiązkowy punkt każdych takich miejsc 😉 oprócz przepięknych zastaw (i bardzo drogich;-) można było kupić gry, kolorowanki, zeszyty, magnesy, książki itp. Ja skusiłam się na mały notesik do torebki – zawsze jeden taki mam aby zapisać swoje pomysły 😉
Co zapamiętałam
Przede wszystkim zobaczyłam i poznałam część historii naszego pięknego kraju 😉 Od zawsze uwielbiałam historię 😉 przynajmniej do końca XIX w. Nie lubię historii I i II wojny światowej.
Zobaczyłam dwa obrazy Rembrandta! Ten holenderski malarz jest uznawany za jednego z najwybitniejszych światowych malarzy. Uwielbiam jego obrazy chociaż oglądam je raczej w książkach, a teraz mogłam zobaczyć je na żywo <3
Pokój Canaletta, a właściwie przedpokój prowadzący do Pokoju Audiencjonalnego Starego. Został ukończony w 1777 r. Do tego pokoju Stanisław August zamówił obrazy przedstawiające Warszawę, a także obraz, który przedstawiał elekcję króla. Obrazy namalował Bernard Bellott. Przepiękne obrazy, łącznie jest ich 23, które są namalowane z niesamowitą dokładnością! Warto przyjrzeć im się dokładnie i poświęcić czas na dostrzeżenie najdrobniejszych szczegółów.
Pokój Canaletta – w takich okolicznościach mogłabym czekać godzinami na spotkanie z królem 😉
Kilka innych ciekawostek będzie na Instagramie pod zdjęciem oraz na Stories TUTAJ 😉 link
Galeria zdjęć 😉
Sala Wielka – miejsce ceremonii – tutaj odbywały się bale, uczty, koncerty. Dla mnie jedna z najpiękniejszych sal w całym zamku 😉 Zegar 😉 DETALE! Sala Gwardii Konnej Koronnej – tutaj gwardia prezentowała broń przed gośćmi, którzy udawali się na audiencję Dla osób, które nie kupiły audiobooków wszędzie są opisy pomieszczenia i danych eksponatów 😉 Sala Tronowa – Nowa Sala Audiencyjna – miała ukazać majestat króla. Orły zostały skradzione. Te są odtworzone, dzięki osobie, która zwróciła jednego z Orłów. Gabinet Króla – król Stanisław August miał harmonogram dnia, którego się trzymał. Tutaj pracował nad projektami, a także przyjmował gości. Garderoba Króla – ponoć ubieranie króla trwało 3 godziny 😀 Dla dzieci jest przygotowana zabawa – Zostań odkrywcą 😉 później można otrzymać jakiś upominek 😉