To było najbardziej spontaniczne miejsce, które odwiedziłyśmy w Warszawie. Zamiast na cały dzień wybrać się do Łazienek Królewskich, postanowiłyśmy zwiedzić Muzeum. Był to strzał w 10!
Podstawowe informacje
Parking – zlokalizowany jest przed muzeum ale za późno skręciłam, więc zaparkowałam dalej koło wjazdu do Muzeum Wojska Polskiego.
Bilety – cena w zależności, czy wybieramy stałą wystawę (20/10 zł), stałą i jedną tymczasową (25/15 zł) lub na wszystko (40/25 zł). Oczywiście my wybrałyśmy na wszystko 😉
Czas – wszystko zależy od tego jak kto lubi przejść takie miejsce. Ja należę do osób, które trochę czytają o tym co mnie zaciekawi, staram się zwrócić uwagę na szczegóły, wyłapać coś pięknego 😉 czasami zatrzymać się i po prostu podziwiać. Nam przejście zajęło 4 godziny ale ostatnie dwie ekspozycje tymczasowe przeszłyśmy za szybko, ponieważ kończył nam się bilet do parkometru 😛
Historycznie
Muzeum narodowe jest jednym z najstarszych obiektów tego typu w Polsce. Założone w 1862 jako Muzeum Sztuk Pięknych. Modernistyczny gmach został zbudowany w 1927-1938 na podstawie projektu Tadeusza Tołwińskiego.
Aktualnie Muzeum poszczyć się może około 830 tysiącami dzieł sztuki 😉 Nie wszystkie z nich dostępne są w Warszawie, ponieważ muzeum ma cztery oddziały.
Muzeum dzieli się na 6 galerii stałych. Gdy my byliśmy była dodatkowo wystawa tymczasowa 😉
Galeria stała – Galeria Sztuki Starożytnej
Jeśli mnie obserwujecie już od jakiegoś czasu, to wiecie, że uwielbiam starożytność, a niestety to właśnie tę galerię musiałam przejść szybciej, ponieważ kończył się czas zapłaconego parkingu 😛 W sumie to miałam szczęście, że w ogóle mogłam zobaczyć tę wystawę, ponieważ dopiero od 2 lutego tego roku, dostępna jest na nowo dla zwiedzających.
W skład galerii wchodzi około 1800 zabytków starożytnego Egiptu, Grecji, Rzymu i bliskiego wschodu.
Największe wrażenie zrobiła na mnie sala, w której zobaczyłam sarkofag, papirus z Księgą Umarłych, który mierzy około 10 m!
Przepiękne, greckie malowidła na wazach! Monety, które możemy oglądając przez lupę, a które wykonane są z niezwykłą wręcz dokładnością 😉
Skąd w ogóle w naszym muzeum takie eksponaty? Część jest darami od prywatnych osób, część Muzeum kupiło, niektóre pochodzą od instytucji.
Galeria stała – Galeria Faras
Kolejna galeria, którą musiałam szybko przejść. Galeria ta jest niezwykła i doceniana różnymi nagrodami na całym świecie m.in. MUSE Awards.
Wyjątkowa jest dlatego, że jest to jedyna w Europie galeria poświęcona sztuce nubijskiej z okresu chrześcijaństwa. Dzięki polskim archeologom, którzy brali udział w akcji ratowania pozostałości dawnych kultur Dolnego Nilu, możemy teraz podziwiać eksponaty. Część malowideł pochodzi z VIII – XIV w. natomiast niektóre pochodzą z IV – VI w.
Bardzo ciekawym punktem jest ekspozycja krzyży, dzięki którym możemy zobaczyć różnorodność form i kultu religijnego. Przepięknie wykonane krzyże egipskie, etiopskie, huculskie.
Co ciekawe, przechadzając się po tej galerii w tle słyszymy koptyjskie śpiewy liturgiczne, dzięki czemu jeszcze bardziej oddajemy się zwiedzaniu i wyobrażeniom 😉
Galeria stała – Galeria Sztuki Średniowiecznej
Już przy wpisie z Zamku Królewskiego TUTAJ;-) link, pisałam, że największy monopol w tamtym czasie na sztukę miał kościół. W Muzeum Narodowym znajduje się największa kolekcja sztuki średniowiecznej w Polsce.
Przepiękne tryptyki, poliptyki głównie z XIV – XVI w.
Ta galeria robi naprawdę ogromne wrażenie i warto poświęcić chwilę na zwiedzenie jej 😉
Galeria Stała – Galeria Sztuki Dawnej
Galeria dzieli się na trzy główne tematy: Kultura Dworska, Religia i Wiara w Kościele i w Domu oraz Miasto.
Tutaj warto zwrócić uwagę na malarstwo – uwielbiam! Dużą część czasu poświęciłam na przyglądanie się obrazom i ich realizmowi!
Galeria Stała – Galeria Sztuki XIX w.
W tej galerii głównie podziwiać możemy malarstwo, chociaż jest kilka rzeźb.
Oczywiście najważniejsza sala to ta, w której możemy podziwiać obrazy Jana Matejki!
Galeria Stała – Galeria Wzornictwa Polskiego
Ekspozycja reprezentująca polskie wzornictwo od XX w aż do dnia dzisiejszego. Ja przeszłam tę galerię bez większego bicia serca 😛 Chociaż kilka zabawek chciałabym dla Laury 😛
Galeria Tymczasowa – Różne spojrzenia – Malarstwo holenderskie i flamandzkie z kolekcji ERGO Hestii
Warto zobaczyć tę galerię! Musicie się spieszyć, ponieważ dostępna jest tylko do 21 lipca 2021 r.
Na wystawie możemy zobaczyć obrazy XVII-wiecznych mistrzów flamandzkich i holenderskich. Podziwiać możemy zarówno przepiękne pejzaże, życie codzienne i polityczne, martwą naturę jak i bardzo charakterystyczne obrazy o tematyce morskiej.
Moje przemyślenia
No cóż ja jestem fanką malarstwa, szczególnie historycznego i rodzajowego, mniej romantycznego, zdecydowanie nie lubię malarstwa abstrakcyjnego. Dla mnie zwiedzanie tego muzeum to była ogromna frajda!
Zobaczyć obraz Jana Matejki “Bitwa pod Grunwaldem”, który tyle razy w szkole omawiałam! W sumie chyba każdy z nas omawiał ten obraz ;D
Całe Muzeum Narodowe jest przepięknym obiektem, poszczególne galerie są rewelacyjnie ułożone i dobrane tak aby zwiedzający mógł wczuć się w klimat muzeum.
Ogromny minus za brak audioprzewdników. Nie wiem czy nie ma ich w ogóle czy nie są dostępne ze względu na pandemię ale uważam, że takie muzeum wręcz powinno mieć w ofercie audioprzewdniki.
Co prawda po wejściu do każdej galerii można było pobrać biuletyny (dostępne w kilku językach) ale niestety nie zawsze one w ogóle były – to kolejny minus, ponieważ takie ulotki powinny być uzupełniane przed otwarciem muzeum.
Wiadomo, muzeum rządzi się swoim prawami i w każdej sali jest osoba, która pilnuje zachowania zwiedzających ale mnie strasznie drażni jak ktoś za mną chodzi jak cień. W większości salach byłyśmy z koleżanką same, więc nie widziałam potrzeby upierdliwego chodzenia za mną jak duch… Panie spokojnie ogarniałby nasze zachowanie z drugiego końca sali. A tak sama nie wiem czy mam jak najszybciej wyjść i nie zawracać szanownej Pani głowy czy jednak mogę sobie popatrzeć i podziwiać…
Już nie mogę doczekać się kolejnej wizyty w Warszawie i odwiedzenia kolejnych muzeów i obowiązkowo Łazienek Królewskich!