Szybcy i Wściekli 9 – seria i recenzja premiery

Tak, przyznam się, całym sercem uwielbiam serię Szybkich i Wściekłych! Jestem ich fanką od bycia nastolatką i ta miłość nie ustępuje 😛

Seria Szybcy i Wściekli

Miałam 8 lat kiedy odbyła się pierwsza premiera tej serii. Do tej pory film z 2001 roku doczekał się 8 sequelii, dwóch filmów krótkometrażowych oraz jedenego spin-off (nowy wątek powstający na bazie popularności pierwotnych wątków). Obejrzałam oczywiście wszystko;-). Najmniej lubię część trzecią Szybcy i Wściekli: Tokio Drift [2006 r.], pewnie dlatego, że nie ma w niej Paula Walkera :P. Najmocniej przeżywam część 7. Wiadomo, to ostatnia część, w której grał Paul. Zawsze płaczę jak bóbr, a reżyser naprawdę pięknie oddał ostatnie momenty Paula w filmie (które już były kręcone po tragicznej śmierci aktora). Co ciekawe dwóch braci Paula, pomogło w kręceniu scen, których aktor nie zdążył zagrać.

Mogłabym dużo pisać na temat tej serii, ale najważniejsze informacje są takie, że za większość scenariuszy odpowiada Chris Morgan, a większość filmów wyreżyserował Justin Lin.

Role pierwszoplanowe grają: Vin Diesel (Dominic), Michelle Rodriguez (Letty), Jordana Brewster (Mia). No i oczywiście Paul Walker (Brian). Role drugoplanowe należą do: Tyrese Gibson (Roman), Ludacris (Tej), Sung Kang (Han). W filmie możemy zobaczyć także gwiazdy dużego kina: Jason Statham (Shaw), Dwayne Johnson (Hobbs), Charlize Theron (Cipher), Kurt Russell (Pan Nikt).

Jason Statham i Dwayne Johson doczekali się wspomnianego spin-offu (Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw z 2019 r.). Prawdopodobnie w 2022 roku będzie druga część.

Seria Szybcy i wściekli miała skończyć się na 10 częściach, ale wiadomo, że ostatnia część będzie podzielona na 2 filmy. W 2022 roku planowana jest premiera 10 części, a co do 11 to jeszcze nie jest znana data premiery.

Dodatkową ciekawostką jest fakt, że Vin Diesel w 2020 roku potwierdził, że trwają prace nad scenariuszem spin-off z kobietą w roli głównej.

Wszystkie części zarobiły około 7 miliardów dolarów, najwięcej zarobiła część 7 – ponad półtora miliarda dolarów (głównie z powodu śmierci Paula).

Szybcy i wściekli 9 [2021]

Najnowszy film zaczyna się od niemalże sielskiego życia Doma, Letty i syna Doma – Briana ;-). Niestety przeszłość daje o sobie znać i zły brat Dominica, przypomina o sobie (w tej roli John Cena). Rodzina Toretto wraz z przyjaciółmi na nowo staje do walki ze złem.

W tej części wraca Mia, która wraz z innymi koleżankami zaczyna także grać główne skrzypce, a nie tylko dodatek do obsady 😉

Moja opinia

Wiem, że każdy już się śmieje z ich kaskaderskich popisów, wiele osób mówi, że pierwsze części były super, ale teraz ten klimat gdzieś się ulotnił. Ja będę wiernym fanem aż do końca i długo, długo po ostatniej części. Ten film tak samo jak remaki Disneya (o których pisałam TUTAJ;-), gra na naszych uczuciach, na przywiązaniu do historii głównych bohaterów. Nie mniej po roku nieobecności w kinie (premiera tego filmu miała odbyć się w 2020), uważam, że takie kino akcji jest nam potrzebne. Może niektóre efekty specjalne są mało wiarygodne, ale z drugiej strony jakość tych scen robi wrażenie. Widać, że filmy robione są na duży ekran ;D.

Poprzednia część bazowała na tym, że Dom staje się zły, teraz bawimy się w co stało się w przeszłości Doma, że tak bardzo jest poróżniony z bratem. Dużo retrospekcji, kilka bezsensownie rozszerzonych wątków, niekiedy słabe dialogi, ale ja i tak kocham <3.

Chociaż dla mnie prawdziwa saga skończyła się wraz ze śmiercią Paula Walkera, teraz oglądam bardziej z przywiązania do famili Toretto.

Dodaj komentarz