CAVALIADA – wydarzenie dla fanów jeździectwa ;-)

Cavaliada jest znana szczególnie w południowej części Polski. Jak dowiedziałam się, że pierwszy raz to wydarzenie będzie w naszym trójmieście, stwierdziłam, że na pewno pójdziemy z Laurą.

Cavaliada informacje podstawowe

Wydarzenie w tym roku, odbywa się w czterech miastach w Polsce – Kraków, Poznań, Warszawa i Gdańsk/Sopot.

W trójmieście odbywa się od 20-23 stycznia. Bilety kosztowały w zależności od dnia – w czwartek były najtańsze i kosztowały 59 zł/osoba.

Parkingu przy Ergo Arenie nie było tzn. nie był dostępny dla gości :P. Zamiast tego pokierowano nas na parking przy Hipodromie.

Wydarzenie trwa cały dzień np. w czwartek zaczynało się od 7.45 i trwało minimum do 22. Przez tragiczne warunki atmosferyczne, byliśmy od godziny 10.00 (mimo, że z domu wyjechałyśmy chwilę po 7!) do 20.20.

Cavaliada, co to za wydarzenie?

Cavaliada to międzynarodowe zawody jeździeckie. Zawodnicy rywalizują ze sobą w czterech kategoriach: ujeżdżania, powożenia, skoków przez przeszkody oraz WKKW (Wszechstronny konkurs konia wierzchowego). Historia tych zawodów sięga roku 1995 i to właśnie od tego czasu rokrocznie odbywa się to wydarzenie w Poznaniu. Podział zawodów, który znamy teraz nastąpił w roku 2010. W tym czasie poznańskie zawody zostały zauważone na arenie międzynarodowej i zaczęły przybierać bardziej kompleksowy charakter. W roku 2016 w Kołobrzegu, odbyły się pierwsze w Europie międzynarodowe jeździeckie zawody z areną na plaży – CAVALIADA Summer Jumping. Dziś to wydarzenie jest na tyle ważne w świecie jeździectwa, że jest organizowane w czterech miastach Polski.

Czwartkowy program

Mała, Średnia, Duża Runda- to zawody, w którym jeździec oraz koń pokonują przeszkody. W konkursie skokowym para oceniana jest za ilość błędów, posłuszeństwo konia oraz czas pokonania przeszkód. Punkty przyznawane są na dwa sposoby, właściwie odejmowane. Tabela A – tutaj pkt odejmuje się za nieposłuszeństwo, strącenie przeszkody oraz za przekroczenie norm czasowych. Tabela C – błędy np. strącenie przeszkody dodawane są do czasu zawodnika. Mała, Średnia czy Duża runda to określenia odnoszone do wielkości ustawionych przeszkód.

MAŁA RUNDA, konkurs dwufazowy specjalny (120 cm)
o nagrodę Golden Marketing Conference, pod patronatem portalu Equista

Amateur Tour, konkurs dwufazowy (110 cm)
o nagrodę Nuba Equi

ŚREDNIA RUNDA, konkurs zwykły (130 cm)
o nagrodę Bucas, pod patronatem portalu TylkoSkoki.pl

DUŻA RUNDA, konkurs zwykły (140 cm)
o nagrodę Local Trends, pod patronatem Polskiego Związku Hodowców Koni

Halowy Puchar Polski w Powożeniu  Zaprzęgami Czterokonnymi  – CAVALIADA Driving Tour
o nagrodę BMG Goworowski Mercedes-Benz, pod patronatem Polskiego Związku Jeździeckiego

Tego konkursu byłam najbardziej ciekawa. Do rywalizacji przystąpiło 5 drużyn: 3 medalistów Mistrzostw Polski, zwycięzca kwalifikacji oraz dzika karta przyznana przez organizatorów.

Venus vs. Mars – konkurs z wyboru przeszkód (130 cm)
o nagrodę Grupy MTP

Konkurs, w którym na tym samym poziomie konkurują kobiety oraz mężczyźni. Niestety nie zostaliśmy na nim. Konkurs zaczynał się o 21, a Laura na drugi dzień musiała być w szkole.

Dodatkowe atrakcje na wydarzeniu

Oprócz podziwiania zawodników konkursowych, możemy zaopatrzyć się wszystko, co związane jest z jeździectwem. Niestety ceny były adekwatne do rangi konkursu :P. Moja Laura zobaczyła skarpety jeździeckie i sobie je zażyczyła, więc nasz portfel był uratowany :D.

Oprócz tego można było kupić słodycze i przekąski dla koni.

Nasze przemyślenia

Początkowo miałyśmy wybrać się w sobotę – wtedy program był najbardziej interesujący, ale okazało się, że będę mamą chrzestną i w tym dniu odbędą się chrzciny <3. Szczególnie zależało mi na Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi. Ten konkurs odbywał się w sobotę i czwartek, więc kupiłyśmy bilety na czwartek. Pokochałam zawody jeździeckie! Nie wiedziałam, że to będzie takie ekscytujące, a moja Laura była tak szczęśliwa, że chciała zostać do końca po ponad 10 h bycia na zawodach nie miała dosyć!

Zaprzęgi faktycznie wywołały największe emocje – nie tylko moje, ale także widowni. Ciekawostką jest, że ostatni taki konkurs w Sopocie odbył się w 1975 roku!

Wiem, że w przyszłym roku także na Cavaliadzie zawitamy!

Dodaj komentarz