Śmierć na Nilu – Herkules Poirot w akcji ;-)

Film w stylu “ktoś z obecnych na sali jest zabójcą”. Ostatni raz ekranizację z takim motywem widziałam w 2019 – Na noże. I jestem w szoku, że nie przygotowałam z niego recenzji, ponieważ był naprawdę godny polecenia i z super obsadą ;-). No nic straconego, Netflix zapowiedział premierę drugiej części pod koniec tego roku.

Kilka informacji

Za reżyserię odpowiada Kenneth Branaght. Reżyser takich filmów jak: Kopciuszek [2015 – film], Thor [2011], Pojedynek [2007].

Śmierć na Nilu to kolejna ekranizacja powieści Agathy Christie. Co ciekawe, Kenneth Branaght wyreżyserował także powieść Morderstwo w Orient Expressie (książka o tym samym tytule doczekała się kilku ekranizacji). Przygody detektywa Herkulesa Poirot można śledzić w 10 sezonowym serialu Poirot (emitowany w latach 1898-2013).

Kenneth Branaght w obu filmach zagrał rolę detektywa, chociaż szerszej publiczności może kojarzyć się głównie z postacią Gilderoy’a Lockharta z drugiej części Harrego Pottera. Według mnie to jeden z tych aktorów/reżyserów, którzy nie do końca są doceniani przez publiczność i krytyków (5 nominacji do Oskara, jedna wygrana Złotych Globów za reżyserię Belfast).

W główne role, oprócz wyżej wymienionego, znalazły się Armie Hammer oraz Gal Gadot, znana z Szybkich i Wściekłych (Gisele), a także z roli Wonder Woman.

Tak, jak wyżej napisałam, scenariusz oparty jest na powieści Aghaty Christie. Brytyjska pisarka, żyjąca w latach 1890 – 1976. Pierwszy raz usłyszałam o niej od mojej najmłodszej siostry, która jest ogromną fanką pióra Christie. Aghata Christie uznawana jest za najbardziej znaną pisarkę kryminałów. Jej twórczość to około 90 powieści i sztuk teatralnych. W Morderstwie w Orient Expressie zaskoczyła czytelników rozwiązaniem zagadki, którego wcześniej nikt inny nie wymyślił. Christie uważana jest poniekąd za twórcę nowej ery kryminałów.

Morderstwo w Orient Expresie [2017] – kilka słów o poprzedniej ekranizacji

W ekskluzywnym pociągu dochodzi do morderstwa wpływowego biznesmena. Detektyw Herkules musi odkryć, kto był mordercą i to zanim złoczyńca ponownie zabije.

Rewelacyjny film, trzymający w napięciu do tego fajna obsada: Michelle Pfeiffer, Johnny Depp, Daisy Ridley, Judi Dench Willem Dafore i Penelope Cruz.

Śmierć na Nilu [2022]

Piękni, zakochani – bogaci tak można opisać parę nowożeńców: Linnet i Simona. Swój miesiąc miodowy postanowili spędzić na luksusowym statku, który swój rejs ma na Nilu. Niestety Linnet zostaje zamordowana. Wiadomo tylko tyle, że morderca jest nadal na statku i Herkules zamierza znaleźć odpowiedzialnego za ten czyn.

Moje wrażenia

Jest to opowieść o obsesyjnej miłości, zawiłe jak rzeki Nilu wątki, mylą widza, co do osądu, kto zamordował.

Oczywiście książka zawsze przebije film. W książce opis postaci może trwać nawet przez kilka stron, natomiast na ekranie trzeba wydobyć to, co najważniejsze. Kilkanaście postaci, które potencjalnie mogą zamordować, widz musi być tak pokierowany aby odpowiedź o mordercy go zaskoczyła.

Czy tutaj to się udało? Ja osobiście byłam zdziwiona rozwiązaniem zagadki – niby bardzo banalna odpowiedź, ale widz tak był kierowany aby w efekcie końcowym nie była tak oczywista :P. Wciągnęłam się w historię i czekałam na finał 😉

Po pożyczeniu od Natalii książki, stałam się także fanką Aghaty Christie.

Dodaj komentarz