Gołubieński Ogród Botaniczny – prywatny ogród w sercu kaszub ;-)

Lubię zwiedzać piękne ogrody i dobrze zagospodarowaną, zieloną przestrzeń. Ostatnio pojechaliśmy do Gołubia zobaczyć prywatny ogród botaniczny.

Podstawowe informacje

Ogród czynny jest od kwietnia do końca października. Wstęp kosztuje 18/12 zł, dzieci do lat 5 za darmo, bilet 2+2 to koszt 50 zł. Parking przy ogrodzie jest darmowy ;-). Ogród dzieli się na dwie części główną – wokół domu właścicieli oraz leśną, do której prowadzi ścieżka z parkingu. Na zwiedzenie całości potrzeba około półtorej godziny, więcej jeśli planujecie piknik na łonie natury ;-).

Ogród Botaniczny

Ogród zajmuje ponad 3 ha powierzchni, na których znajduje się około 600 gatunków roślin z całego świata, z czego ponad 100 jest chronionych! Historia tego miejsca sięga 1972 roku, to właśnie w tamtym czasie właściciele z gruntów ornych przeszli w sadzenie roślin ozdobnych. Od 1983 roku miejsce to oficjalnie jest Gołubieńskim Ogrodem Botanicznym.

Na miejscu czekają nas ścieżki prowadzące wśród pięknych krzewów, kwiatów i drzew. Na drodze możemy usiąść na ławeczkach, które są pięknie wkomponowane w krajobraz. Wszystkie rośliny i drzewa są podpisane, więc jeśli któreś z nich wpadnie nam w oko wystarczy zrobić zdjęcie i można szukać w sklepach.

Ścieżki dzielą się na tematy: rośliny lecznicze, alpinarium krzemionkowe, osobliwości Pienin, roślinność Karpat, rośliny wodne i nadmorskie, roślinność alpejska itp.

Druga droga to Nowe Arboretum. Droga leśna, którą podążamy prowadzi na polanę, gdzie można zrobić ognisko, a kończy się w przepięknym punkcie widokowym ;-).

Nasza opinia

Z domu mamy do tego ogrodu około 50 km. Nie warto jechać tylko tam ;-). Od razu poszukajcie innej atrakcji lub np. plaży nad jeziorem ;-). Ja uwielbiam tereny Kaszubskiego Parku Krajobrazowego! Naprawdę kocham jeździć w tamte rejony już sama podróż to niezwykła atrakcja. Nie mniej jeśli macie jechać tylko tam to moim zdaniem zły pomysł. Warto później pojechać do Chmielna (chociaż główna plaża jest bardzo oblegana), ale w tych okolicach nie jest trudno znaleźć jakąś plaże, oprócz tego niedaleko jest Szymbark, punkt widokowy w Wieżycy, trochę dalej jest jeszcze kilka innych atrakcji TUTAJ;-) macie ogólny wpis z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, natomiast TUTAJ;-) z Kaszubskiego Parku Miniatur, TUTAJ;-) Minigolf na Mapie Kaszub lub TUTAJ;-) Egzotyczne ZOO Kaszuby ;-). Każde z tych miejsc będzie rewelacyjnym dopełnieniem wycieczki do tego cudownego Ogrodu Botanicznego.

Dodaj komentarz