Ratusz Staromiejski oraz wieża widokowa w Toruniu ;-)

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić to Ratusz Staromiejski. W dawnych czasach był to zawsze najważniejszy budynek w mieście. Ratusz został wpisany na listę UNESCO w 1997 r. jako symbol gotyckiego Zespołu Staromiejskiego.

Trochę historii

Historia tego miejsca sięga XIII w. To tutaj przez wieki koncentrowało się życie publiczne, polityczne, a także handel. Toruń oraz Ratusz były na tyle ważnymi miejscami, że przyjmowano tam gości takich jak wielcy mistrzowie zakonu. Jednak, co najważniejsze, nasi królowie traktowali Ratusz jako tymczasowe rezydencje. Jeden z nich Jan Olbracht zmarł tutaj w 1501 roku.

Ważne informacje

Za wejściówkę zapłacimy 21/16 zł, ale lepsza opcja to bilet łączony – wejściówka do muzeum i na wieżę 35/17 zł. Zwiedzanie muzeum zajęło nam godzinę plus wieża ;-).

Ratusz obecnie

Aktualnie ratusz pełni funkcję głównego Muzeum Okręgowego w Toruniu. Sale ekspozycyjne rozmieszczone są na 3 poziomach. Zwiedzanie zaczynamy od sali królewskiej i Galerii Sztuki Gotyckiej, w której największy efekt robi kolekcja XIV- wiecznych wiraży. Następnie przechodzimy do wielkiej sali, w której wywieszono portrety wybitnych mieszczan Torunia, w tym najsławniejszy portret Mikołaja Kopernika. Możemy też zobaczyć najstarszy w Polsce Poczet królów polskich. Na najwyższym poziomie zaprezentowano nowoczesne malarstwo – niestety ja nie lubię abstrakcji w malarstwie więc dla mnie ta ekspozycja była nudna.

Wieża widokowa

Wieża Ratuszowa mierzy 40 metrów. Wejście na nią nie należy do najłatwiejszych, a szczególnie jak jest się w 7 miesiącu ciąży :D. I chociaż w drodze na górę miałam dość i chciałam się poddać to byłam ogromnie szczęśliwa, jak weszłam. Z Wieży Ratuszowej rozprzestrzenia się cudowny widok na Toruń – stare miasto, Wisłę, a także nowe zabudowania.

Nasza opinia

Jeśli nie macie wystarczająco dużo czasu na zwiedzenie wszystkich wymienionych przeze mnie atrakcji, na Waszym miejscu zrezygnowałabym ze zwiedzenia Ratusza na rzecz wejścia na Wieżę – te widoki trzeba zobaczyć!

Muzeum jest ciekawe, szczególnie, że tam znajduje się portret Kopernika, który najczęściej widzimy w książkach od historii.

Razem z Maćkiem należymy do osób, które nie doceniają sztuki nowoczesnej, wystawionej na trzecim piętrze muzeum. Nie uważam żeby pomazanie kilku kresek, doklejenie czegokolwiek było wielkim artyzmem, ale kto co lubi ;-). Jeśli ktoś docenia takie obrazy i dzięki temu czuje się szczęśliwy to jak najbardziej warto zwiedzić tę część muzeum.

Dodaj komentarz