Nauka czytania – nasze sposoby ;-)

Nauka czytania to jedno z najtrudniejszych zadań z jakim zmagają się nasze pociechy. Opanowanie płynnego czytania to długotrwały i trudny proces. Każde dziecko jest inne i potrzebuje nieco innego sposobu na naukę.

Oczywiście aby zacząć czytać, trzeba poznać literki. Od tego zaczęliśmy naszą przygodę, kupowałam Laurze książki do nauki pisania liter, książki z zadaniami dedykowanymi poznaniu alfabetu. Graliśmy w gry, sylaby, literowanie oraz kupowaliśmy książki, które pomogły, a w zasadzie dalej pomagają nam w nauce.

Poniżej kilka naszych sprawdzonych metod i książek.

Słowne gry

Jak Laura poznawała literki graliśmy w gry typu: słowa zaczynające się na literę…. i wymienialiśmy różne słowa, następnie graliśmy w grę, w której trzeba było powiedzieć słowo na literę, na którą kończyło się słowo wypowiedziane przez poprzednią osobę oraz literowanie słów. Gry są o tyle fajne, że niczego nie wymagają – tylko czasu. My gramy najczęściej w aucie ;-).

Gry planszowe

W domu mamy:

Świat literek

Słowny ekspres

Wyrazy, sylaby, litery

Układam i czytam

Wszystkie gry sprowadzają się do tego samego – mają zachęcić dziecko do nauki poprzez zabawę ;-). Z tych gier Laura korzystała na początku, dzięki obrazkom łatwiej było ułożyć dane słowo. Dodatkowo podział na sylaby ułatwia początkowo czytanie 😉

Zeszyty ćwiczeń

To, co Laura uwielbia, czyli wszelkiego rodzaju książeczki z zadaniami, elementarze, ćwiczenia z naklejkami, kolorowanki ze słówkami na daną literę. Wiele jest książeczek z zadaniami, dosłownie od koloru do wyboru poprzez najzwyklejsze do takich z ulubionymi postaciami z bajek itp. Kiedyś bawiłyśmy się w szkołę teraz po prostu Laurze zadaję jakieś zadania, a ona z chęcią je wykonuje ;-).

Książki

Z serii Disney uczy mamy książeczki: Przygoda z czytaniem, które podzielone są na 5 etapów ;-). Bardzo Wam polecam całą tę serię. Książeczki są bardzo ładnie wydane, a dzięki kilku wersjom z każdego etapu, dziecko może wybrać sobie ulubione, disneyjowskie postacie.

Do tego mamy książeczki typu wierszyki i rymowanki, abecadło i książki, które po prostu czytam Laurze, a ona teraz sama sobie je będzie czytać ;-).

Podsumowanie

Bardzo ważne aby nie przelewać na dzieci własnych ambicji (o tym mogłabym napisać oddzielny i bardzooo długi wpis). Każde dziecko jest inne. Każde dziecko inaczej się rozwija, ma inne predyspozycje i zdolności. Warto wspierać swoją pociechę i zachęcać do kolejnych kroków w nauce. Cudownie jest obserwować dziecko, które tak bardzo cieszy się z każdej nowej umiejętności ;-).

My mieliśmy ogromne szczęście i Pani, która uczyła Laurę w przedszkolu naprawdę fantastycznie prowadziła zajęcia i dzieci bardzo dużo się nauczyły. W sumie w pierwszej klasie, Laura bardziej utrwala sobie zdobytą wiedzę i ćwiczy swój styl pisania 😉

Dodaj komentarz